فیلتر شنی استخر و جکوزی 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

زیرشاخه ها

فیلتر تصفیه استخر

تصفیه آب استخر توسط فیلتر انجام می شود. فیلترها توانایی پاکسازی آب از وجود اجسام جامد را دارند و عملیات ضدعفونی کردن بر روی آب را انجام نمی دهند (ضدعفونی کردن آب توسط تجهیزاتی نظیر کلرزن انجام می شود). به طور کلی سه نوع فیلتر برای تصفیه آب استخر وجود دارد: فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه. که در این بین فیلتر شنی به دل...

1

فیلتر تصفیه استخر

تصفیه آب استخر توسط فیلتر انجام می شود. فیلترها توانایی پاکسازی آب از وجود اجسام جامد را دارند و عملیات ضدعفونی کردن بر روی آب را انجام نمی دهند (ضدعفونی کردن آب توسط تجهیزاتی نظیر کلرزن انجام می شود). به طور کلی سه نوع فیلتر برای تصفیه آب استخر وجود دارد: فیلتر شنی، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه. که در این بین فیلتر شنی به دلایل امنیت زیستی بیشتر (نسبت به فیلترهای دیاتومه)، کاربری آسان تر و کیفیت تصفیه بالاتر، رایج تر بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر زیر نمای برش خورده این سه نوع فیلتر تصفیه استخر را مشاهده می نمایید.

انواع فیلترهای تصفیه استخر

فیلتر شنی

فیلتر شنی دستگاهی است که برای تصفیه و پاکسازی آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر شنی شامل یک مخزن بوده که درون آن با نوع خاصی از شن و سیلیس پر می شود و در سر راه وردی آن معمولا یک شیر چند منظوره تعبیه شده است. فیلتر شنی با خالص سازی و پاک سازی آب استخر از انواع رسوبات و املاح، باعث می شود تا آب استخر همواره زلال و شفاف باشد. آب استخر از کفشور و اسکیمر توسط پمپ استخری مکیده شده و به سمت فیلتر شنی هدایت می شود. این آب از بالای فیلتر وارد شده و با عبور از لایه‌های مختلف شن و سنگریزه، درصد بالایی از آلودگی های موجود در آب از آن گرفته شده و از قسمت انتهایی فیلتر خارج می شود. آلودگی های موجود در آب به دو دسته کلی ذرات جامد معلق در آب و مواد لخته ها (چربی ها و ذرات ژلاتینی) تقسیم می شوند. مواد جامد در حفره های بین ذرات شن گیر می افتد. شن ها همچنین قابلیت چسبندگی به ترکیبات ژلاتینی را دارند و با استفاده از این ویژگی، چربی ها و ترکیبات ژلاتینی را از آب جدا می سازند. بدنه فیلترهای شنی معمولا از جنس فایبرگلاس و یا ورق گالوانیزه می باشد.

بنر فیلتر شنی استخر

بک واش یا شستشو معکوس فیلتر شنی

فیلتر های شنی بعد از مدتی کارکرد کثیف شده و نیاز به شستشو دارد. از علائم کثیفی فیلتر شنی می توان به بالا رفتن میزان فشار در روی گیج فشارسنج فیلتر و همچنین کاهش جریان آب خروجی اشاره کرد. برای تمیز کرن فیلتر شنی بایستی جریان ورود آب به فیلتر معکوس شود و پس از شستشوی شن و سنگریزه‌ها، آب استفاده شده برای شستشوی فیلتر از آن خارج شود. به عملیات شستشو و پاکسازی فیلتر شنی در اصطلاح شستشوی معکوس و یا بک واش (Backwash) گفته می‌شود. در نسل جدید فیلترهای شنی عمل شستشوی معکوس بسادگی و توسط شیر چند منظوره که بر روی فیلتر تعبیه شده است، انجام می‌شود. در طول زمان و بعد از چندین مرتبه بک واش کردن فیلتر، شن و سنگریزه‌ها بقدری کثیف شده اند که دیگر کارایی خود را از دست می دهند. در این زمان نیاز هست تا کل شن و سنگریزه فیلتر تعویض شود.

شیر چند منظور فیلتر شنیشیر چند منظور فیلتر شنی

مراحل بک واش فیلتر شنی

  1. پمپ استخر را خاموش نمایید.
  2. اهرم شیر را در حالت Backwash قرار دهید.
  3. وصل بودن شیلنگ خروجی بک واش به دریچه فاضلاب را بررسی کنید.
  4. پمپ را روشن نموده و اجازه دهید حدود 2 دقیقه کار کند.
  5. پمپ را خاموش کرده و اهرم شیر را روی حالت RINSE قرار دهید. (این حالت، ضمن شستشوی کثیفی های به جا مانده از بک واش، به هم ریختگی شن ها را نیز منظم می کند)
  6. پمپ را روشن نموده و اجازه دهید که در حالت RINSE بین 1 الی 2 دقیقه کار کند.
  7. عملیات شستشو فیلتر به پایان رسید. پمپ را خاموش نموده، اهرم شیر را در حالت Filter قرار داده، و با روشن نمودن پمپ، فیلتر شنی در وضعیت عملیاتی تصفیه آب استخر قرار دارد.

* هیچگاه در زمان روشن بودن پمپ، اهرم شیر را نچرخانید.

* برای چرخاندن اهرم، همیشه ابتدا آن را کاملا به پایین فشار دهید و سپس بچرخانید.

عملیات بک واش فیلتر شنی

محاسبه و انتخاب فیلتر شنی

محاسبات استخر برای فیلتر شنی و پمپ استخر بر اساس دبی و به صورت همزمان انجام پذیر است. برای محاسبه فیلتر شنی تصفیه استخر و پمپ استخری می بایست در مرحله اول حجم آب استخر بر اساس متر مکعب محاسبه شود. با توجه به اشکال هندسی مختلفی که استخرها دارند، حجم اب با استفاده از فرمول های هندسه محاسبه می شود. بعنوان مثال حجم استخرهای مکعب مستطیل با حاصلضرب طول در عرض در ارتفاع استخر بدست می آید. در مرحله بعد حجم محاسبه شده بر ضریب نرخ گردش آب، تقسیم می شود تا دبی مورد نیاز استخر بدست آید (نرخ گردش آب برای استخرهای مختلف در جدول زیر آورده شده است). دبی محاسبه شده با کاتالوگ فیلتر شنی و پمپ استخری مطابقت داده می شود و فیلتر شنی و پمپ استخری که نزدیکترین مقدار به عدد محاسبه شده را داشته باشد، انتخاب می شود. منظور از نرخ گردش آب این است که کل حجم آب استخر طی چند ساعت باید از فیلتر عبور کند.

نوع استخرزمان لازم برای یک دور گردش کامل آب (ساعت)
خصوصی سرپوشیده6
خصوصی روباز4
عمومی و قهرمانی4
کودکان1

بعنوان مثال، یک استخر خصوصی روباز به شکل مکعب مستطیل با طول 8 متر و عرض 3 متر و میانگین عمق 2 متر که دارای حجم 48 متر مکعب می باشد. دبی فیلتر شنی و پمپ استخر مورد نیاز برای این استخر، 12 m/hr می باشد. با مراجعه به کاتالوگ فیلترهای شنی مشخص می شود که فیلتر شنی ایمکس مدل MFV 24 برای این استخر مناسب می باشد. همچنین با مراجعه به کاتالوگ پمپ های تصفیه استخر مشخص می شود که پمپ 1 اسب ایمکس مدل SC100 برای این استخر مناسب است.

شما می توانید در این صفحه انواع فیلتر شنی تصفیه استخر را در برندها و ظرفیت های مختلف مشاهده نمایید و فیلتر شنی مناسب را بر اساس حجم استخر خود انتخاب و خرید نمایید.

3
بیشتر