فن کویل 

لیست مقایسه محصولات

انصراف

زیرشاخه ها

فن کویل

فن کویل یک دستگاه ساده و یکی از اجزا سیستم های سرمایشی - گرمایشی ساختمان ها می باشد. فن کوئل همانطور که از نامش پیداست از دو قسمت کویل آب و فن تشکیل شده است. فن کویل ها خود به تنهایی قادر به تولید بار برودتی یا حرارتی نیستند! چنانچه آب سرد از طریق چیلر و یا آبگرم از موتورخانه مرکزی (و یا پکیج گرمایشی) وارد کویل آن شود، دستگاه می تواند با...

1

فن کویل

فن کویل یک دستگاه ساده و یکی از اجزا سیستم های سرمایشی - گرمایشی ساختمان ها می باشد. فن کوئل همانطور که از نامش پیداست از دو قسمت کویل آب و فن تشکیل شده است. فن کویل ها خود به تنهایی قادر به تولید بار برودتی یا حرارتی نیستند! چنانچه آب سرد از طریق چیلر و یا آبگرم از موتورخانه مرکزی (و یا پکیج گرمایشی) وارد کویل آن شود، دستگاه می تواند باد سرد و یا گرم تولید کند. بیشتر فن کویل ها قابلیت اتصال به ترموستات را دارند.

بنر فن کویل

قسمت های مختلف فن کویل

فن کویل از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به قسمت های اصلی آن اشاره می کنیم:

کویل: کویل های مورد استفاده در ساخت فن کویل ها معمولا دارای لوله هایی از جنس مس و فین های آلومینیومی می باشد. تراکم فین ها معمولا بین 12 تا 14 فین در هر اینچ است. کویل های استاندارد دو ردیفه هستند ولی برخی از تولید کننده ها برحسب سفارش مشتری کویل سه و چهار ردیفه نیز تولید می کنند. از نظر اتصال لوله های آب، فن کویل ها به دو دسته دو لوله و چهار لوله تقسیم می شوند. فن کویل های دو لوله فقط یک ورودی و خروجی آب دارند که به سیستم لوله کشی رایزر و کلکتور متصل می شود. لوله های رفت و برگشت مدار سرمایش (چیلر) و همچنین لوله های رفت و برگشت مدار گرمایش (موتورخانه مرکزی) نیز به سیستم لوله کشی رایزر و کلکتور متصل می شوند. برحسب فصل سرما یا گرما، یکی از فلکه های مدار سرمایش یا گرمایش بسته شده و فلکه دیگر باز می باشد تا آب گرم یا سرد وارد فن کویل شود. فن کویل های چهار لوله این قابلیت را دارند که همزمان به لوله های رفت و برگشت مدار سرمایش و گرمایش متصل شوند و برحسب فصل، یکی از فلکه های مدار سرمایش و گرمایش بسته شده و مدار دیگر باز می شود. 

کویل آب فن کویلکویل آب در فن کویل

الکتروموتور: الکتروموتور یا دینام های بکار رفته در ساخت دستگاه های فن کویل، معمولا تکفاز و سه سرعته می باشند. الکتروموتور در فن کویل های با ظرفیت کمتر از 600 CFM معمولا تک شفت بوده و در فن کول های با ظرفیت 600 CFM به بالا، دو شفت می باشند (یعنی قابلیت اتصال به دو فن بلوور را دارا می باشند).

دینام تک شفت فن کویلدینام دو شفت فن کویل

فن: دمنده، بلوور، پروانه، حلزونی و ... این ها اسامی مختلفی است که برای فن مورد استفاده در دستگاه های فن کویل بکار می رود. پروانه فن کویل ها معمولا از جنس فلز (گالوانیزه یا آلومینیوم) و یا پلاستیک فشرده (ABS) ساخته می شوند. پروانه های فلزی به دلیل عدم تغییر شکل از دوام بیشتر برخوردار هستند. در مقابل، پروانه های پلاستیکی سبک تر بوده و فشار کمتری به دینام وارد می سازند و سطح صدای کمتری در زمان فعالیت دارند؛ ولی ممکن است بعد از چند فصل کارکرد، تغییر شکل داده و نیاز به تعویض داشته باشند. 

پروانه پلاستیکی فن کویلپروانه فلزی فن کویل

سینی درین: فن کویل با ایجاد یک چرخش هوا در محیط اتاق، هوای اتاق را مکیده و با عبور جریان هوا از بین پره های کویل، آن را گرم یا سرد نموده و سپس در اتاق پرتاب می کند. با عبور جریان هوا از کویل، رطوبت موجود در هوا طی فرآیند میعان به مایع تبدیل شده و به صورت قطرات شبنم روی کویل قرار می گیرد. وظیفه سینی درین جمع آوری این قطرات آب و هدایت آن به بیرون از دستگاه می باشد. سینی های درین معمولا از جنس ورق گالوانیزه همراه با عایق الاستومری می باشند.

سینی درین فن کویل

بدنه: بدنه فن کویل ها معمولا ساخته شده از ورق گالوانیزه همراه با عایق بندی حرارتی و صوتی می باشد. فن کویل های توکار به دلیل عدم دیده شدن نیازی به طراحی خاصی برای بدنه ندارند. ولی فن کویل های روکار معمولا دارای یک قاب دکوراتیو می باشند.

فیلتر: فیلتر در سر راه قسمت مکنده فن کویل قرار گرفته و نقش آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه و در نتیجه پاکسازی هوای محیط می باشد. فیلترهای فن کویل معمولا از الیاف پلی پروپیلن ساخته شده که دارای دوام بالایی بوده و قابل شستشو می باشند.

فیلتر فن کویل

مزایای استفاده از فن کویل:

  1. عدم نیاز به کانال کشی و در نتیجه اشغال فضای کمتر
  2. مستقل بودن هر بخش و اتاق برای تنظیم دمای خود
  3. عدم نیاز به تبادل هوا بین بخش های مختلف ساختمان و در نتیجه عدم انتقال آلودگی اتاق های مختلف به یکدیگر (به همین دلیل برای بیمارستان ها این سیستم تهویه مطبوع توصیه می شود)
  4. کاهش هزینه های انرژی از طریق امکان ایجاد تهویه مطبوع فقط در اتاق های مورد نظر و خاموش کردن فن کویل سایر اتاق ها

محاسبه ظرفیت مناسب فن کویل برای فضاهای مختلف

محاسبات فن کویل معمولا بر اساس حجم هوادهی با واحد CFM (فوت مکعب در دقیقه) انجام می شود. محاسبه حجم هوایی که در واحد زمان باید جا به جا شود برای فضاهای مسکونی، اداری و تجاری متفاوت می باشد ولی به صورت یک دستورالعمل کلی در شهرهای دارای آب و هوای معتدل (مانند تهران و سایر شهرهایی که دمای تابستان کمتر از 40 درجه دارند) و با فرض شرایط ساختمانی نرمال، به ازای متر مربع فضای مسکونی، 20 CFM در نظر گرفته می شود. این ضریب برای فضاهای اداری 25 CFM به ازای هر متر مربع به و برای فضاهای فروشگاهی 30 CFM به ازای هر متر مربع نظر گرفته می شود. تمامی ضرایب پیشنهادی برای ارتفاع سقف استاندارد 2.8 متر و شرایط ساختمانی نرمال می باشد. بدیهی است که وجود آیتم هایی مانند پنجره های بزرگ و آفتاب خور، حضور وسایلی که کارکرد آن ها تولید گرما کند، تعداد افراد حاضر در اتاق بیشتر از 4 نفر، و ... باعث تغییر در ضرایب پیشنهادی می شود. در جدول زیر حداکثر مساحت قابل استفاده برای ظرفیت های مختلف فن کویل در محیط های مسکونی، اداری و تجاری ارائه شده است.

حداکثر متراژ قابل استفاده (m²)

ظرفیت (CFM)
مسکونیاداریفروشگاهی
2001075
30015107
400201510
500202015
600302520
800403025
1000504030

انواع فن کویل بر اساس موقعیت نصب

فن کویل سقفی توکار: همانطور که از نامش پیداست این فن کویل در سقف کاذب نصب شده و از طریق دریچه، هوا را به داخل اتاق پرتاب می کند. ترافیک بصری نداشته و بخاطر صدای کمی که دارد مناسب ترین گزینه برای اتاق خواب می باشد. فن کویل های سقفی توکار در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 200 الی 1200 CFM می باشند.

بنر فن کویل سقفی توکار

فن کویل زمینی: این فن کویل ها بر روی زمین نصب شده و دارای دو مدل توکار و روکار می باشند. همچنین از نظر دریچه مکش هوا، دارای دو مدل مکش از زیر و مکش از رو به رو می باشند. فن کویل های زمینی را از لحاظ دریچه پرتاب باد نیز می توان می توان تقسیم بندی نمود که از این منظر دارای مدل های بالازن، رو به رو زن و مورب می باشند.فن کویل های زمینی در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 200 الی 1000 CFM می باشند.

بنر فن کویل زمینی

فن کویل دیواری: این گروه از فن کویل ها دارای ظاهری شبیه به اسپلیت های دیواری می باشد که بر روی دیوار و ارتفاع 180 سانتی متری از کف نصب می شوند. فن کویل های دیواری معمولا مجهز به ریموت کنترل از راه دور هستند. فن کویل های دیواری در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 200 الی 800 CFM می باشند.

بنر فن کویل دیواری

فن کویل کاستی: در دو مدل فن کویل کاستی یک طرفه و فن کویل کاستی چهار طرفه موجود می باشند. برای نصب نیاز به سقف کاذب داشته که دستگاه در داخل سقف کاذب نصب شده و پنل بیرون از سقف کاذب قرار می گیرد. فن کویل کاستی یکطرفه در کنار دیوار نصب شده و فن کویل کاستی چهار طرفه در مرکز سقف نصب می شود. فن کویل های کاستی معمولا مجهز به ریموت کنترل و همچنین پمپ درین می باشند. فن کویل های کاستی یکطرفه در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 300 الی 600 CFM بوده و فن کویل های کاستی چهار طرفه در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 300 الی 2000 CFM می باشند.

بنر فن کویل کاستی چهار طرفهبنر فن کویل کاستی یکطرفه

فن کویل کانالی: فن کویل کانالی یا داکت فن کویل سقفی توکار بوده و داخل سقف کاذب نصب می شود. این مدل از فن کویل ها به کانال متصل شده و در نقاط مختلف از آن دریچه خروج هوا تعبیه می شود. فن کویل های کانالی قابلیت استفاده همزمان برای چندین اتاق را دارد. فن کویل های کانالی در برندهای مختلف معمولا دارای ظرفیت 600 الی 3000 CFM می باشند.

بنر فن کویل کانالی

شما می توانید در این صفحه تصاویر، مشخصات فنی و قیمت به روز رسانی شده انواع فن کویل ها را در برندها، مدل ها و ظرفیت های مختلف مشاهده نمایید، آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید و پس از کسب اطلاعات کامل نسبت به کالایی که به دنبال آن هستید، اقدام به خرید نمایید.

3
بیشتر